לקבלת תכנים בווטספ : https://rebrand.ly/brit
קמפיין metoo, שנאת גברים, שנאת נשים. ברית. מיניות משוחררת ואולי קצת מידי. שתיית יין ותשוקה - כמו שרואים במה שקרה לנוח ולבניו אחרי המבול, מתברר שגם אחרי מגיפה עולמית, האנושות עדיין נדרשת להתמודד עם כל האתגרים של יחסים בין גברים לנשים, של הברית, ושל המיניות, ואינה משאירה אותם מאחוריה בתיבה של הבידוד.

עץ הדעת, רמז לקשר בין איש לאישה (וידע אדם את חווה אשתו) וגם למיניות (וידעו כי ערומים הם בפרוש חז"ל).

*אז למה נוח מחליט אחרי הכל לקחת איתו עץ דעת קטן (לפי אחת הדעת היה יין), לטעת כרם ולהשתכר מיד אחרי המבול?* האם הכשלון של עץ הדעת לא היה מספיק?

אלא, שהנושא של מיניות וזוגיות לא יכול לעבור גניזה - הוא חייב להפתר באופן מתוקן. והנושא איננו רק מיניות וזוגיות, אלא חיים מלאים בתשוקה, שהיין רומז אליהם. אכן, גם אחרי המבול, האנושות אינה מוכנה לוותר על חיים שוקקים, קרובים מלאים בשמחה ותענוג (אין שמחה אלא ביין) והתורה מבינה ואף מעודדת זאת. היא אף רומזת שזו הדרך היחידה להתגלות אלוקית (ויתגל בתוך אהלו).

אך התורה גם מאותתת על כמה דברים –

ראשית, להתגלות מלאת תשוקה חייבת להתלוות שמירה מן הקלקולים האפשריים. מ"כנענים" שעדיין נמצאים באיזור, ועלולים להפוך את המיניות לשדה של חורבן.

שנית, אם חשבנו שהבעיה היתה חווה, אנחנו מגלים בסיפור הזה, שגם כשגברים נמצאים לבד, נוח ושלושת בניו, זה לא מיטיב את המצב. ייתכן שסיפור בנות לוט, מספר את תמונת הראי - גם אם ננסה להעלים את הגברים מן התמונה, לא נקבל סיפור מאד רומנטי.

האפשרות היחידה היא האפשרות שאברהם ושרה ומשפחתם בונים:

ברית של איש ואישה, שבונים משפחה ועולם מתוך שותפות והתמודדות הדדית עם האתגרים שלהם כבני אדם.

מוזמנים להאזין לשיעור יותר מפורט.

 

פרשת שבוע